Для учнів



AsparagusАспарагус
  







Українська назва Аспарагус
Латинська назва
Asparagus
Родина Холодкові (Лілійні) -
Liliaceae Juss
Батьківщина Азія, Європа, Східна і Південна Африка.
Легкість вирощування Для початківця
Період декоративності Цілий рік


Багаторічні трав'янисті і деревні рослини, часто ліани. Підземні кореневища у деяких видів потовщені, утворюють бульби. Листя редуковане до маленьких плівчастих лусок. Функції листя виконують вузькі тонкі пластинки, листоподібні гілочки - кладодії.
Аспарагус Шпренгера - Asparagus sprengeri Rgl. (Asparagus densiflorus Jessop var. sprengeri). Asparagus
Напівчагарник, в культурі трав'яниста багаторічна рослина. Стебла голі, шершаві або гладкі, до 150 см довжиною. Листя редуковане до шилоподібних пластинок 2-4 мм довжиною. Потовщені листкоподібні стебла - філокладії - до 3 см довжиною, 1-3 мм шириною, прямі або злегка зігнуті, гоструваті, одиночні або в пучках по 2-4. Квітки дрібні білі або світло-рожеві, запашні. Плоди ягодоподібні, червоні, односім'яні.
Аспарагус перистий - Asparagus plumosus Bak. (Asparagus setaceus Jessop).
В'юнкий напівчагарник. Пагони рясно гілкуються, голі. Листя редуковане до крихітних (0,5 см довжиною) трикутних бурих пластинок. Змінені стебла, що нагадують ниткоподібне листя, - філокладії - зібрані пучками по 3-12. Довжина їх 0,5-1,5 см, діаметром - до 0,5 мм Вони злегка зігнуті, ясно-зелені. Окремі пагони орієнтовані горизонтально, утворюючи мілкоперисте листя. Квітки дрібні, одиночні або по 2-4, білі. Плоди ягодоподіьні, синювато-чорні, 1-3-сім'яні.
Аспарагус серповидний - Asparagus falcatus
Витончена вічнозелена багаторічна ліана. від кореневища зростає велика кількість довгих (3-4 м) гнучких стебел. Замість листя має крупні (завдовжки 7,5-8 см, шириною 1,2-2,4 см) кладодії серпоподібної форми з гофрованими краями завдовжки 3-5 см. Молоді ясно-зеленого кольору декоративні пагони з віком меркнуть. Квітки дрібні, білі, після запилення утворюють плід - ягоду червоного кольору розміром з горошину. Рослина дуже добре переносить обрізання, яке сприяє утворенню молодих пагонів.
Менш поширений, але більш декоративний Аспарагус Мейера (Asparagus meueri). Прямі і жорсткі, густоопушені "листям" пагони досягають 40-55см в довжину.
Аспарагус спаржеподібний (Asparagus asparagoides) є гіллястим чагарником із стеблами, які досягають 1,7м в довжину, що стеляться.
Температура помірна або прохолодна, для більшості аспарагусів біля 15-18°C. Зимовий мінімум 10°C, ідеальне 10-14°C. Світлолюбна, краще місце підвіконня північно-східного або північно-західного вікна. Якщо рослина поміщена в кімнаті, за тюлевою завіскою, то його місце біля східного або західного вікна; якщо вікно південне, то в кімнаті на деякій відстані від вікна. Взимку потрібно більше розсіяного. Любить вологе повітря, іноді аспарагус не зацвітає тільки від того, що дуже сухе повітря. якщо рослина стоїть близько до батареї центрального опалювання або каміна, то дрібні листочки починають жовтіти і обсипатися, і обприскування тут не допоможе, доведеться переставити рослину подалі від джерела жаркого повітря. світла, рослини переставляють ближче до вікна.
Полив взимку (з листопаду по лютий) помірний, весною його збільшують. Влітку можна залишати в піддонах воду. Підживлення проводять весною і влітку, вносять щотижня квіткові добрива.
Розмноження посівом (березень-квітень) насіння, яке легко визріває і розподілом куща. Насіння проростає через 21-42 дні при температурі +24-27° С. При розподілі рослину обережно вибивають з горщика. Ділять на 3-4 частини так, щоб кожна мала хоча б один надземний пагін. Щотижневі поливання удобрювачів влітку сприяють сильному зростанню і рясному цвітінню. Старі рослини з пагонами, що підсохнули, краще всього омолодити розподілом кореневища, заздалегідь провівши обрізання.
Аспарагус вимагає просторого посуду і легкого живильного грунту з листової, парникової і глинисто-дернової землі з піском. Молоді рослини пересаджують щорічно весною, старі раз на 2-3 роки. При пересадці не слід без необхідності ушкоджувати кореневу систему, але якщо корені розрослися, то потрібно акуратно обірвати бульби руками, так, щоб коренева система зменшилася зразу в три.
Ушкоджується тлею, а також сірою (ботрикс) і кореневою гнилями
Використовують як ампельне і в культурі горщика, а також як в'юнкі. Пагони, прикріплені до опори (дерев'яні грати, вікно, стіна), на світлому місці досягають значних розмірів.

Комментариев нет:

Отправить комментарий